26. Sugárzik róluk az elhivatottság: a Paks 2 projekt aktualitásai
Egy különleges témára szeretnénk fókuszálni, ami nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is nagy figyelmet kap. A következő adásunk középpontjában a Paks II atomerőmű projekt áll, amely az ország energiaellátásának jövőjét formálja meg. Beszélgetünk a projekt állapotáról, a technológiai fejlesztésekről és azokról a kihívásokról, amelyekkel a szakemberek nap mint nap szembesülnek. Csatlakozzatok hozzánk, ahogy szakértőinkkel mélyebbre ásunk a részletekben, és megvizsgáljuk, milyen hatással lehet ez a gigantikus beruházás Magyarország és a régió jövőjére.
Kovács András Zoltán: 1954-ben született Miskolcon, villamosmérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen. 1980-2010 között a Paksi Atomerőműnél dolgozott különböző pozíciókban, majd 2010-2018 között a Magyar Villamos Műveknél és leányvállalatainál töltött be vezetői szerepeket. Szakmai tapasztalata az atomerőművek létesítésére és üzemeltetésére, valamint a szénbázisú energiatermelésre terjed ki.
Rákóczi Péter: 1981-ben született Egerben, közgazdasági diplomát szerzett Franciaországban. A Hír TV-nél gazdasági újságíróként és híradós riporterként dolgozott, majd 2015-től a Paks II. projekt kommunikációs főtanácsadója lett. Jelenleg a Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatója.
Szarvas Krisztián: Energetikai és gépészmérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen, majd fiatal mérnökként a Paksi Atomerőműnél kezdett dolgozni. 1995-től az üzemviteli csapat tagja volt, később a Lévai-projektnél és a Paks II. projektnél folytatta karrierjét. 2020 óta a Paks II. projekt műszaki igazgatója, felelős az erőmű tervezési és engedélyezési feladataiért.
Kapcsolódó tartalom
A hagyományokat folytatva az idei VIF-en is lehetőség volt workshop keretében egy különösen aktuális téma alapos, párbeszédes körbejárására. A témát sajnos a háború adta. „Elemezzük közösen a háború egyes szakirányú tanulságait!” címmel Görgey Péter tartott vitaindítót, amelyet mozgalmas és tartalmas eszmecsere követett. A téma apropóját az adta, hogy az elhúzódó háború – és különösen annak villamosenergetikai aspektusa – immár lehetségessé, sőt szükségessé teszi következtetések levonását és azok beépítését a szakmai gondolkodásunkba.
A szakmai estek 2024. évi őszi félévének utolsó epizódjában a napon belüli villamosenergia-piac világába kalauzoljuk el a hallgatóságot a szakmai estekre jellemző kötetlen formában. Bemutatjuk – többek között – milyen piacok és időtávok vannak, ismertetjük a folyamatos kereskedés és az aukciós piac közötti különbségeket, az együttműködésük technikai részleteit – különös tekintettel az idén indult napon belüli aukciós piacra –, valamint a napon belüli kapacitásszámítást és eddigi eredményeit.
A szakmai esteken belüli Hiedelmek vs. Valóság sorozatunk újabb epizódjában egy „láthatatlan” és gyakran nem kellő gondossággal kezelt villamosipari területet, a földelés kérdését fogjuk - a szakmai estekre jellemző - kötetlen formában körbejárni.
Bemutatjuk a jelenlegi előírási környezetet, majd esettanulmányokat elemezünk, rávilágítva gyakran előforduló (és néha banálisnak tűnő) hibákra, amelyek komoly fejtörést okozhatnak tervezőnek és üzemeltetőnek is.