Magyar Elektrotechnikai
Egyesület
2023. május 16.
#MEEnet
Podcast

16. Mi fán terem a fenntarthatóság az energetikában?


Az Egyesült Nemzetek Szervezetének 2015. szeptemberi közgyűlésén a világ országai elfogadták a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrendet és az ahhoz tartozó 17 fenntartható fejlődési célt. A világ vezetői elkötelezték magukat a szegénység felszámolása, a bolygónk védelme és annak garantálása mellett, hogy minden ember békében és jólétben éljen. A 2030-ig tartó időszakra szóló menetrend – az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodással együtt – arról szól, hogy hogyan tudjuk közös erővel jobbá tenni a világot, és egyben a fenntartható fejlődés és annak gazdasági, társadalmi, környezetvédelmi és irányítási dimenziói terén végzett nemzetközi együttműködés globális kereteként szolgál.

Aktuális adásunkban arra keressük a választ, mit jelent a mindennapjainkban a fenntarthatóság, hol kapcsolódik az elektrotechnikához, és egy csomó más kérdéseben kértük szakértő, akadémikus vendégeink segítségét!

Dr. Bartus Gábor környezetgazdász, egyetemi adjunktus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Környezetgazdaságtan Tanszékének oktatója, az Országgyűlés mellett működő tudományos tanácsadó testület: a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára. Számos nemzetközi és európai fenntartható fejlődési együttműködési szervezet alapítója, tagja, vezető tisztségviselője. Részt vett az ENSZ Biodiverzitással és Ökoszisztéma Szolgáltatásokkal foglalkozó kormányközi testülete (az IPBES) tudományos működési alapelveinek kidolgozásában.

Dr. Bándi Gyula, az MTA doktora, tszv. egyetemi tanár, Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog-ás Államtudományi Kar, Környezetjog és Versenyjog tanszék - immár 25 éve. Ugyanott a Doktori Iskola vezetője is. 45 évvel ezelőtt, rögtön a végzést követően kezdett foglalkozni a környezetjog kutatásával és oktatásával. E téren több mint 300 publikációja jelent meg itthon és külföldön. 2017-ben hat évre a jövő nemzedékek szószólójává - az alapvető jogok biztosának a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettese - választotta az Országgyűlés, majd 2023-tól ezt újabb hat évre meghosszabbították. Számos hazai és nemzetközi egyesület, tudományos grémium tagja.


Kapcsolódó tartalom

#MEEnet
FOCUS
Egészséges paranoia: egy workshop és utóélete
2024. szeptember 10.

Időpont: 2024. december 2.

Helyszín: online

#MEEnet
Szakmai est
Alállomási földelés – elmélet a gyakorlatban
2024. november 20.

A szakmai esteken belüli Hiedelmek vs. Valóság sorozatunk újabb epizódjában egy „láthatatlan” és gyakran nem kellő gondossággal kezelt villamosipari területet, a földelés kérdését fogjuk - a szakmai estekre jellemző - kötetlen formában körbejárni.
Bemutatjuk a jelenlegi előírási környezetet, majd esettanulmányokat elemezünk, rávilágítva gyakran előforduló (és néha banálisnak tűnő) hibákra, amelyek komoly fejtörést okozhatnak tervezőnek és üzemeltetőnek is.

#MEEnet
Podcast
Viharvadászok – a havária kezelés kulissza titkai
2024. november 12.

2024. szeptember 14. éjjel az Észak-Dunántúlt megtépázó vihar nyomában több Győr-Moson-Sopron vármegyei várost is áramkimaradások érintettek.

„Egy északnyugat-délkelet irányban gyorsan mozgó, rendkívül erős hidegfront érkezett. Helyenként akár 100 km/h-t is meghaladó széllökésekkel jelentős mennyiségű csapadék is lehullott az E.ON dunántúli hálózatának területére, a heves szél és esőzés következtében az áramhálózaton is károk keletkeztek. Az előrejelzések alapján már péntektől jelentősen megnövelt készenléttel, megemelt szerelőszámmal készültünk a hétvégére. A vihar szombat esti érkezésétől folyamatosan, az éjszaka folyamán is dolgoztak munkatársaink a károk felszámolásán, ez jelenleg is kiemelt létszámmal zajlik” – írják.

Magyar
Elektrotechnikai
Egyesület


1075 Budapest,
Madách Imre út 5. III. emelet


+36 1 353 0117


Munkanapokon9:00-16:00
Felnőttképzési nyilvántartási szám B/2020/000166
Felnőttképzési engedély száma: E/2020/000085