MEE Vándorgyűlés: Több kell "egyszerű" hálózatfejlesztésnél
Beépülő napelemek, új nagyfogyasztók, villamosítás - új megközelítésre van szükség a tartós ellátásbiztonsághoz
Siófok, 2024. szeptember 26. - Nem csupán erősebb hálózatra, új megoldásokra is szükség van Magyarországon ahhoz, hogy a villamosenergia ellátás biztonságát a megváltozott körülmények között is fent lehessen tartani – hangzott el a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) 70. Vándorgyűlésén, Siófokon. A nyáron tapasztalt fogyasztási rekordok, napenergia termelési csúcsok és piaci folyamatok hosszú távú trendeket jeleznek előre a hazai villamosenergia-rendszerben.
“Rugalmasabb hálózati elemekre és a tárolási képességek gyors ütemű bővítésére van szükség, hogy a rendszer ki tudja szolgálni a villamosenergia-igények nagyarányú növekedését, és megfelelően alkalmazkodjon az időjárásfüggő megújuló kapacitások tömeges megjelenéséhez” - jelentette ki Steiner Attila a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) 70. Vándorgyűlésén. Az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára a 3 napos konferencián hozzátette: a tárca több konkrét intézkedést készít elő, egyebek mellett a hálózati beruházások adminisztrációjának könnyítése, a háztartási méretű naperőművek termelésének mérhetősége, és az energiaközösségek létrejöttét segítő szabályozás továbbfejlesztése érdekében. „A magyar kormány a soros elnökségi időszakban kiemelt ügyként kezeli az áramhálózati fejlesztések ösztönzését, az Energiaügyi Minisztérium több százmilliárd forintot fordít az energiaszuverenitás és az ellátásbiztonság megerősítését szolgáló programokra” - emelte ki.
Bárdi Barnabás, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal főosztályvezetője előadásában arra mutatott rá, hogy a napelemek beépített teljesítményének növekedésével párhuzamosan lendületet kaptak a hálózatfejlesztési beruházások is. Mint mondta, a szabályozói oldal szempontjából különösen fontos, hogy a folyamatban lévő és nagy volumenű hálózatfejlesztési projektek megvalósítása során a beruházók az ellátás- és a hálózat működtetésének biztonságát is kiemelten kezeljék. Aláhúzta, mindezek mellett viszont fontos feladat a fogyasztói oldal energiatudatosságának növelése és az energiaátmenettel kapcsolatos ismeretek bővítése is.
“Az energetikai folyamatok és trendek napjainkban soha nem látott gyorsasággal változnak, és a villamosenergia-szektor elkerülhetetlen átalakulások küszöbén áll, ezért nekünk is rugalmasabb, gyorsabb és hatékonyabb megoldásokat kell kidolgoznunk – mondta a Vándorgyűlésen Mátrai Károly. Az MVM Csoport vezérigazgatója hozzáfűzte, a társaságcsoport Magyarország zöld átállásának és dekarbonizációs törekvéseinek alapvető letéteményese, így minden eddiginél fontosabb, hogy a szektor valamennyi szereplőjével folyamatos párbeszédet folytasson, megosztva az MVM vízióját, stratégiai elképzeléseit és eddig szerzett tapasztalatait.
„Korszakváltás küszöbén állunk, egy olyan energiaátmenet időszakában, amelyben az átalakulás üteme jelentősen felgyorsult - hangsúlyozta a MEE éves rendezvényén Katona Ádám. Az E.ON Hungária vezérigazgató-helyettese szerint elengedhetetlen, hogy olyan új, jövőálló infrastruktúrát hozzunk létre, amely egyszerre támogatja az elektrifikációt és a zöldenergia térnyerését is. “Ez lesz a jövő áramhálózata. Büszkék lehetünk rá, hogy részt vehetünk ebben a történelmi átalakulásban, de tudjuk azt is, hogy csakis iparági összefogással, együtt lehetünk sikeresek. A Vándorgyűlés kulcsszerepet játszik az összefogás megteremtésében, hiszen remek alkalmat nyújt számunkra a párbeszédre, ami elengedhetetlen közös céljaink megvalósításához” - húzta alá Katona Ádám.
“A hazai és az európai villamosenergia-hálózat átalakításra szorul, mert a jelenlegi rendszer nem a decentralizált, nem szabályozható megújuló energiatermelés kezelésére épült ki” – foglalta össze a 70. Vándorgyűlésen elhangzottakat Gelencsér Lajos, a MEE elnöke. Kiemelte, a hálózatfejlesztésben az eddigiekhez képest más megközelítésre van szükség, amely képes reagálni a megváltozott igényekre, a szélsőséges időjárási körülményekre és beépíti az innovatív digitális technológiákat is. “Mintegy 7000 megawatt megújuló energiaforrás rendszerbe illesztése, illetve a 2030-ra várható 40-50%-os áramigény növekedés kezelése komoly kihívás. A megújuló villamosenergia-termelés, -elosztás és -felhasználás több szereplős, és a szereplők szempontjai, ha nem is teljesen, de eltérnek egymástól. A legfontosabb feladatnak tartom ezeknek a szempontoknak a harmonizálását, összehangolását, hogy a legtöbbet hozhassuk ki az adottságainkból és a helyzetből. A szereplőknek meg kell értetni magukat, meg kell érteniük egymás érveit és szándékát. Konszenzusra van szükség ezen a téren, és ez csak nyílt őszinte katalizált párbeszéddel érthető el. A MEE a mostani Vándorgyűlésével és hasonló rendezvényeivel, kezdeményezéseivel ehhez a párbeszédhez járul hozzá - húzta alá Gelencsér Lajos.
A MEE 70. Vándorgyűlésén összesen több mint 1250 szakember vett részt, a három nap alatt több mint 130 előadás foglalkozott a hazai villamosenergia-ipar aktuális kihívásaival, jövőbeli lehetőségeivel. Az energiapolitika mellett olyan témák is terítékre kerültek, mint a villamosenergia-rendszerek digitalizációja, az energiatárolás legújabb trendjei, illetve a hálózat fizikai elemeinek innovatív kezelése a meglévő rendszerek kapacitásának bővítése érdekében.
A Magyar Elektrotechnikai Egyesületről:
A MEE Magyarország legnagyobb átfogó, villamosenergia-ipari szakmai egyesülete, amely közel 5000 tagot foglal magában. Jogi tagjai között megtalálható az iparág valamennyi jelentős szereplője a rendszerirányítótól kezdve az elosztó-hálózati cégeken és villamosenergia-szolgáltatókon, illetve kereskedőkön át az eszközök és berendezések gyártóiig. A 124 éves múltra visszatekintő MEE elsődleges célja, hogy semleges platformot kínáljon az iparág szereplői számára a szakmai kérdések egyeztetésére, az iparági trendek követésére, és az utánpótlás képzés elősegítésére.
A főtámogatóról - E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt.:
Az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. a Dunántúl, Pest vármegye és Budapest áramhálózatának üzemeltetésért felelős vállalat, az E.ON Hungária Csoport részeként 18 224 négyzetkilométeres ellátási területen üzemeltet összesen több mint 32 ezer km hosszúságú villamosenergia-hálózatot, amelyen keresztül 38 városban és 826 községben több mint 1 millió ügyfélhez jut el az energia.
Kapcsolódó tartalom
Szakmai nap, 2024. november 21. 9:00-13:30
A következő időszak EISZ érintettségű online és offline programja.
Időpont: 2024. november 26-28.