5. Hálózati energiatárolás: lehetőségek és korlátok. 2. rész: álom és ébredés
A MEE Energetikai Informatika Szakosztály a FOCUS online eseménysorozat idei első két adásában az átalakuló villamosenergia rendszer egyik nagy – ha nem a legnagyobb – kihívására, a rohamosan növekvő arányú évszak-, napszak- és időjárásfüggő, megújuló alapú energiatermelő kapacitások ingadozását legalább részben kezelni képes hálózati energiatárolásra fókuszál.
A február 13-ai első adásban Fülöp Zoltánnal, az EnerSys Hungária Kft. ügyvezető igazgatójával a technológiai – leginkább az akkumulátoros és a hidrogén-alapú – lehetőségeket tekintettük át. Azt kellett konstatálnunk, hogy még messze van az ideális – azaz a nagy mennyiségű villamosenergia hosszútávú és olcsó tárolását biztosító – megoldás.
A február 13-ai beszélgetés itt érhető el (a MEE tagjai számára), mintegy kedvcsinálóként is a február 27-ei 2. részhez.
Ebben arra fókuszálunk, hogy a meredeken növekvő megújuló alapú energiatermelési arány milyen gondokat okoz a villamosenergia rendszerben, mennyiben tud segíteni a hálózati energiatárolás a rendszer csökkenő rezilienciájának javításában. A hazai mellett az európai tárolási helyzetet is érinteni fogjuk.
Ezeket és más kapcsolódó témákat ismét avatott szakemberrel, Decsi Gáborral, a MAVIR Országos Diszpécser Szolgálat rendszerirányítási kiemelt szakértőjével fogjuk kibontani, február 27-én, kedden, 17 órától.
Kapcsolódó tartalom
Időpont: 2024. december 2.
Helyszín: online
A szakmai esteken belüli Hiedelmek vs. Valóság sorozatunk újabb epizódjában egy „láthatatlan” és gyakran nem kellő gondossággal kezelt villamosipari területet, a földelés kérdését fogjuk - a szakmai estekre jellemző - kötetlen formában körbejárni.
Bemutatjuk a jelenlegi előírási környezetet, majd esettanulmányokat elemezünk, rávilágítva gyakran előforduló (és néha banálisnak tűnő) hibákra, amelyek komoly fejtörést okozhatnak tervezőnek és üzemeltetőnek is.
2024. szeptember 14. éjjel az Észak-Dunántúlt megtépázó vihar nyomában több Győr-Moson-Sopron vármegyei várost is áramkimaradások érintettek.
„Egy északnyugat-délkelet irányban gyorsan mozgó, rendkívül erős hidegfront érkezett. Helyenként akár 100 km/h-t is meghaladó széllökésekkel jelentős mennyiségű csapadék is lehullott az E.ON dunántúli hálózatának területére, a heves szél és esőzés következtében az áramhálózaton is károk keletkeztek. Az előrejelzések alapján már péntektől jelentősen megnövelt készenléttel, megemelt szerelőszámmal készültünk a hétvégére. A vihar szombat esti érkezésétől folyamatosan, az éjszaka folyamán is dolgoztak munkatársaink a károk felszámolásán, ez jelenleg is kiemelt létszámmal zajlik” – írják.