27. Közös energiával az energiaközösségekért!
Fedezd fel velünk az energiaközösségek valódi potenciálját, és tudd meg, hogyan járulhatnak hozzá a fenntartható jövőhöz! Ez több, mint egy trend – ez az energia jövője, amit mi magunk alakíthatunk! Tarts velünk, ha érdekel a technológia, a gazdaság és a jog találkozása az energiavilág új korszakában! Kérem, tartsatok velünk, és iratkozzatok fel csatornáinkra, hogy megújult tartalmainkkal és adásainkkal találkozhassatok!
Dr. Alföldy-Boruss Márk energiapolitikáért felelős helyettes államtitkár, született 1984-ben Budapesten. Tanulmányait a Szent István Egyetemen végezte közgazdászként, és PhD fokozatot is itt szerzett. Karrierje során több fontos pozíciót töltött be, többek között a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban, a Nemzetgazdasági Minisztériumban, és a MOL Nyrt.-nél európai uniós szabályozási szakértőként. 2022-től a Technológiai és Ipari Minisztériumban szolgál helyettes államtitkárként, energiapolitikai ügyekért felelős vezetőként.
Dr. Grabner Péter 1993-ban diplomázott a Budapesti Műszaki Egyetemen okleveles villamosmérnökként, majd közgazdasági szakokleveles mérnök végzettséget szerzett a Pénzügyi és Számviteli Főiskolán. PhD képzését a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán végezte. Pályafutása során több jelentős pozíciót töltött be: 1998-tól 2001-ig a Deloitte tanácsadójaként dolgozott, majd 2001-től 2012-ig a Magyar Energia Hivatalnál tevékenykedett, ahol osztályvezetőként és később elnökhelyettesként is munkálkodott. 2012-től 2014-ig a FŐMTERV Zrt.-nél volt tanácsadó és műszaki szakértő, majd 2014 és 2020 között a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal energetikáért felelős elnökhelyettese és szakmai vezetője lett. Jelenleg tanácsadóként és műszaki szakértőként dolgozik, többek között a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnál.
Hajdú-Benkő Zoltán villamosmérnök, megújuló energetikai szakmérnök és tapasztalt vezető, aki több mint húszéves karrierje során kiemelkedő eredményeket ért el az energetikai innováció területén. Korábban az E.ON Hungária csoportnál dolgozott, ahol több sikeres projektet irányított, jelenleg pedig az MVM Démász Áramhálózati Kft. Piacfejlesztési és Innovációs Osztályának vezetője. Irányítása alatt jelentős hazai és EU-s pályázati támogatásokat nyertek el, melyek hozzájárultak a villamos energiatárolás és hálózati rugalmasság fejlesztéséhez.
Kapcsolódó tartalom
Ahogy a nyár őszbe, az ősz télbe fordul, és csökken a hőmérséklet, minden otthon számára elérkezik az idő, hogy felkészüljön a fűtési szezonra. A megfelelő hőkomfort fenntartása mellett fontos, hogy mindezt gazdaságosan és környezetbarát módon tegyük. Az energiaköltségek növekedése és a fenntarthatóság iránti igény egyre inkább aktuálissá teszi ezt a témát. Ebben az epizódban áttekintjük, hogyan készülhetünk fel a fűtési szezonra a leghatékonyabban.
Folytatódnak a szakmai estek: immár a 8. félévet kezdjük meg, ahol a Hiedelmek vs. Valóság sorozatunk újabb epizódjában a nemzetközi és hazai szinten is egyre inkább "megváltónak" tekintett hidrogént, mint megújuló energiahordozót fogjuk - a szakmai estekre jellemző - kötetlen formában körbejárni. Elsősorban - de nem kizárólagosan - az előállítás, szállítás, tárolás és a villamosenergetikában való alkalmazhatóság lehetőségeiről, gyakorlati megoldásairól lesz szó.
A mostani FOCUS igazi "keményvonalas" elektrotechnikai és védelmes csemegét kínál az érdeklődőknek: a kis hibahelyi ellenállású egyfázisú földzárlatok közvetlenül, vagy kis ellenálláson keresztül földelt csillagpontú hálózatokon egyszerűen érzékelhetők túláramvédelemmel. Ezzel szemben nagy hibahelyi ellenállás esetén (akár több tíz kΩ) a zárlati áram nagysága nem éri el a megszólalási áramértéket, ezért ebben az esetben új védelmi megoldás szükséges.