Magyar Elektrotechnikai
Egyesület
2014. augusztus 06.
VTT

Szakmai elismerés

A „Pollich János díj a Világítástechnikai Társaságért” kitüntetést olyan természetes személyek, szervezetek, csoportok kaphatják meg, akik, ill. amelyek a VTT támogatásával, a társasági élet hatékony szervezésével, kimagasló irodalmi, oktatási tevékenységgel jelentős mértékben öregbítik a VTT hírnevét.

A „Gergely - dr. Horváth díj a magyar világítástechnikáért” a VTT olyan tagjainak adományozható, akik a VTT keretén belül kifejtett kiemelkedő tevékenységükkel jelentős mértékben hozzájárultak a világítási kultúra növeléséhez, a tagsági élet szervezéséhez. Az „Év világítástervező”-jének adható Pro Lumine díj pályázat útján nyerhető el.


Kapcsolódó tartalom

VTT
Célkitűzés
2020. augusztus 06.

Társaságunk a céljait egy bővített mondatban fogalmazta meg, amely meghatározza tevékenységét, segíti működését. 

A világítástechnika elméleti és gyakorlati tudományának fejlesztése, ezen belül különösen a világítástechnikával foglalkozó szakemberek és cégek közötti hazai és nemzetközi kapcsolatok fejlesztése, a világítási kultúra terjesztése, a hagyományok ápolása, szakmai továbbképzés, az oktatási, tanácsadási, képviseleti, szakértői és véleményezési tevékenység szakmai elősegítése.

A belépési nyilatkozat online itt érhető el.

Vezetőség:

elnök: Nagy János
elnökségi képviselő: Nagy János
további vezetőségi tagok:
Kovácsné Jáni Katalin
Urbin Ágnes
Schwartz Péter
Bakos Tibor
N. Dr. Vidovszky Ágnes
Szőcs László
E-mail: vtt@vilagitas.org


Rendezvény
VTT
II. AgroLight Fórum
2024. szeptember 25.

A MEE Világítástechnikai Társaság 2024. november 7-én rendezi meg a II. AgroLight Fórumot. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Budai Campus-on megrendezendő esemény programjában a fény és a növénytermesztés, állattenyésztés valamint az élelmiszeripar kapcsolatát bemutató előadások szerepelnek.

VTT
A VTT történetéből
2014. augusztus 06.

A 19. század végén, a 20. század elején, a mai korszerű villamos ipar kialakulásának kezdetén a fejlődés egyik legfontosabb hajtóereje a mesterséges világítás gazdaságos és hatékony megoldásának igénye volt. A szakmában tevékenykedők 1900-ban létrehozták társadalmi szervezetüket az információcsere, az érdekvédelem, a szabványosítás, valamint más közös célok érdekében, és megalakították a Magyar Elektrotechnikai Egyesületet.

 

A 20-as, 30-as években rendszeresen jelentek meg az Egyesület kiadásában a kor aktuális világítástechnikai kérdéseiről szóló 20-30 oldalas értekezések az akkori legkiválóbb szakemberek (pl. Szigeti György, Bródy Imre, Urbanek János, Gács István) tollából.

 

A második világháború után az Egyesület három szakosztályra szerveződött. A világítástechnika a Szerelési szakosztályhoz tartozott, amelyet később Villamos Berendezések Szakosztálynak neveztek. A Szakosztályon belül az 50-es években Lámpatestek és fényforrások munkabizottság alakult dr. Sziráki Zoltán vezetésével, amely 1960-tól önálló egyesületi egységként, Világítástechnikai Szakbizottság néven működött egészen 1990-ig. Ekkor a Szakbizottság az Egyesület önálló szakosztályává alakult és vezetését Gergely Pál, majd dr. Horváth József vette át. 1994-ben a Szakosztály új elnöke Pollich János lett, akinek előkészítő munkája alapján egy évvel később, 1995 novemberében megtartották a Világítástechnikai Társaság alakuló közgyűlését.

 

Az első Világítástechnikai Konferenciát 1961-ben rendezték meg, melyet azóta számos hasonló rendezvény követett. A legjelentősebb nemzetközi rendezvény az 1989-ben megrendezett Lux Europa konferencia volt, mintegy 200 külföldi vendéggel. 1970-től kezdődően az évente rendszeresen ismétlődő rendezvények sora a Közvilágítási Ankétokkal bővült. 2006 óta két évenként a LUMEN V4 konferencia ad teret a magyar, lengyel, cseh és szlovák világítástechnikusok találkozójának.

 

A szakmai közélet színterét 75 éven keresztül az Eötvös utcai Világítástechnikai Állomás biztosította, melynek használati joga 2002-ben megszűnt. Ezután jött létre a Magyar Világítástechnikáért közhasznú alapítvány, amely a VTT anyagi támogatásával 2003-ban megvásárolta az új székhelyet, a 1042 Budapest, Árpád út 67 alatti Világítás Házát. Az új intézmény ünnepélyes megnyitására a VTT 2004 február 28-i közgyűlésén került sor. 2006. május 1.-je óta a VTT a MEE származtatott, önálló jogi személyiséggel rendelkező társaságaként működik.

Magyar
Elektrotechnikai
Egyesület


1075 Budapest,
Madách Imre út 5. III. emelet


+36 1 353 0117


Munkanapokon9:00-16:00
Felnőttképzési nyilvántartási szám B/2020/000166
Felnőttképzési engedély száma: E/2020/000085